Vukejki #6

vukejki6a

W dzisiejszych vukejkach króluje matka natura. Nie wiem czy to wiosna mnie tak nastroiła, ale będzie i o drzewach i rybkach i nawet o zamarzającym palcu śmierci jakkolwiek to brzmi 😉 Mało psio, ale mocno w naturze.

1.Podwodny sopel/palec śmierci (Brinicle)

Cóż to w ogóle jest ten „podwodny palec śmierci”?

„Zamarzająca woda morska nie tworzy lodu jaki wytwarzamy w naszych zamrażarkach. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia ze stałą, gęstą bryłą, podczas gdy z wody morskiej tworzy się coś w rodzaju lodowej gąbki – sieci malutkich kanalików solankowych.

Zimą temperatura powietrza może być niższa niż -20 ° C podczas gdy temperatura wody morskiej pod pokrywa lodową wynosi tylko około – 1.9ºC. Przy takiej różnicy temperatur następuje naturalny przepływ ciepła z morskiej wody do bardzo zimnego powietrza. Właśnie w ten sposób powstają od dołu kolejne warstwy lodu. Sól znajdująca się w nowo powstałej warstwie lodu jest wypychana z kanałów solankowych powłoki lodowej a ponieważ jest ona mocno zasolona – przez co gęstsza od wody – tonie.

W ten sposób solanka zmienia się w opadający w kierunku morskiego dna pióropusz. Jednak ze względu na ekstremalne zimno solanka wypychana przez lód zamraża wodę morską, z którą wchodzi w kontakt. W ten sposób tworzy się delikatna lodowa rurka otoczona słonym pióropuszem. Tak powstaje brinicle (nazwa zjawiska nadana przez naukowców). Ten fenomen występuje zarówno w Arktyce i Antarktyce, jednak nagranie go wymaga anielskiej cierpliwości.”

źródło:
http://jollydiver.com/podwodny-sopel-smierci/

Takie zjawisko udało się uchwycić ekipie z BBC

Tutaj timelapse z tego zjawiska

Tutaj timelapse z tego i z kilku innych mroźnych zjawisk od BBC.

W ogóle polecam dokumenty od nich, bo to jest dobro dla oczu niesłychane.

PS Tutaj jeszcze jeden timelapse, który jest fascynujący, ale nieco niepokojący. Jeśli źle znosicie rozgwiazdy zasysające fokę, to nie polecam 😉 samo życie, ale żeby nie było, że nie ostrzegałam.

2. Max Ellis i jego rogacze

Jeśli macie ochotę popatrzeć sobie na całkiem sporą galerię jeleniowatych, to tutaj będziecie uszczęśliwieni.

3. Akwaria biotopowe i kanał Tyrril DomoweAkwarium.pl

Ja wiem, że teraz to w internetach są modne mrówki, nie rybki, ale to jest serio świetna sprawa. Takie akwarium biotopowe to nie tylko odpowiednie dla określonego miejsca ryby i rośliny. To również prąd wody, lub jego brak, nasłonecznienie, oczywiście temperatura, zasolenie, ph, na które wpływają określone procesy w glebie i florze. Takie zbiorniki są bardzo przemyślane i z wielką przyjemnością się to ogląda. Poniżej przykładowe akwaria tego typu:

Polska rzeka Krężniczanka z Ciernikami

Ameryka Południowa – rzeka Rio Negro

Ameryka Środkowa – rzeka Candelaria

4.Internet Drzew od Uwaga! Naukowy Bełkot

Pana Dawida – prowadzącego kanał szczerze uwielbiam. Za rzetelność i to wręcz psychopatyczną momentami. Za długie, wyczerpujące materiały do słuchania podczas dłubania projektów. Za szerzenie wiedzy, a przede wszystkim za promowanie samodzielnego myślenia. Nic dziwnego, że w końcu się tu znalazł. Film, który podrzucam to 15 minut absolutnie fascynujących rozważań na temat tego jak „rozmawiają” ze sobą drzewa. Szczerze polecam obejrzeć, choć pewnie spora część z Was już Pana Dawida zna, bo ku mojej wielkiej radości ten kanał rozrósł się ogromnie.

5. Psie piękności z instagrama – Birch i bambi

Bardzo lubię ten chłodny i spójny klimat panujący na ich zdjęciach, a na instastories dużo jest relacji z podróży, spacerów po górach i aktywności sportowych.

6. Zostając na instagramie –  Pan Lis

a w zasadzie Pani Kasia Lisiak. To kolejne instagramowe miejsce, które uwielbiam za klimat. Trochę urban jungle, trochę drewna, dużo spokoju i pieseł w tle. A i plakaty, grafika i rysunki 😀

7. Back On Track 

Magiczne ubranko niczym szata z Hogwartu jest powszechnie znane psiarzom, więc żadne to odkrycie. Chciałam jednak wspomnieć o nim tutaj, bo zasłużyło sobie. Vuko ewidentnie nosi je bez problemów. Ubrany w derkę momentalnie kładzie się spać i zasypia głębokim snem. Po trudnym dniu/weekendzie jest widocznie mniej wymęczony i „połamany” nosząc swoją szatę. U nas sprawdza się mega.

7. a (znów) Kryl arktyczny

Nie wiem czy istnieje jakiś dodatek żywieniowy, o którym nadaje Wam tyle co o tym nieszczęsnym krylu. Był już w vukejkach i był w haulach i był ostatnio na instastory i wspominam o nim znów. Za każdym razem gdy zrobimy sobie od niego przerwę,  po powrocie obserwuję prawie natychmiastową poprawę kondycji sierści. Kryl ma u mnie dożywotnie propsy.

Mam nadzieję, że dzisiejsze linki sprawią radość waszemu wewnętrznemu zewowi natury 😉

 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Vukejki #6

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s